Nemojte primjenjivati DIABOS
- Ako ste alergični na glibenklamid ili na bilo koji drugi sastojak ovog lijeka (sastojci lijeka navedeni su u dijelu 6.).
- Ako ste alergični na druge derivate sulfonilureje, sulfonamide, sulfonamidne diuretike ili probenecid (moguće su alergijske unakrsne reakcije).
- Ako imate dijabetes melitus tip 1 (inzulin ovisni oblik šećerne bolesti).
- U slučaju sekundarnog, potpunog zatajenja (prekida djelovanja) terapije s glibenklamidom.
- Ako imate metaboličke poremećaje (npr. dijabetičku ketoacidozu). Ketoacidoza je povećana kiselost u krvi ili tkivima uslijed nakupljanja ketonskih tijela.
- Ako ste u dijabetičkoj pretkomi ili komi.
- Ako Vam je odstranjen jedan dio ili cijela gušterača.
- Ako imate ozbiljno oštećenje bubrega.
- Ako imate ozbiljno oštećenje jetre.
- Ako ste trudnica (vidite dio Trudnoća, dojenje i plodnost).
- Ako ste dojilja (vidite dio Trudnoća, dojenje i plodnost).
- Ako se liječite bosentanom (vidite dio Primjena drugih lijekova s DIABOSOM).
Upozorenja i mjere opreza
Prije primjene DIABOSA posavjetujte se s Vašim ljekarom ili farmaceutom.
Kako biste učinkovito kontrolirali nivo šećera u Vašoj krvi, osim redovne primjene DIABOSA, neophodni su Vam i pravilna, dijetalna prehrana i odgovarajuća tjelesna aktivnost. Ako Vam se poveća tjelesna težina, trebali biste smršaviti. Na početku liječenja Vaš ljekar će Vas upoznati s dobrobitima i rizicima povezanim uz primjenu DIABOSA. Vaš ljekar će Vam posebno naglasiti kolika je važnost redovnog uzimanja lijeka, promjena u prehrani, provođenja adekvatne tjelesne aktivnosti, možda čak i gubitka kilograma, kao i dobre saradnje s njim.
Tokom liječenja Vaš ljekar će Vam redovno provjeravati glukozu u krvi i mokraći, a po potrebi i hemoglobin A1c i/ili fruktozamin, kao i druge parametre (npr. lipide u krvi).
Hiperglikemija (povišena glukoza u krvi)
Hiperglikemija Vam se može javiti ako se ne pridržavate režima liječenja, ako hipoglikemijski učinak DIABOSA nije dovoljan, ili u posebno stresnim situacijama.
Simptomi povišenog šećera u krvi (hiperglikemije) uključuju: jaku žeđ, suha usta, učestalo mokrenje, svrbež i/ili suhoću kože, gljivične bolesti ili kožne infekcije i oslabljenu sposobnost djelovanja/izvođenja aktivnosti.
Hipoglikemija (abnormalno snižena glukoza u krvi)
Rizik od prekomjernog pada šećera u krvi posebno je povećan ako:
- Vi ste starija osoba;
- Povraćate i imate proljev;
- Jedete premalo, imate neredovnu prehranu i preskačete obroke;
- Nepravilno konzumirate ugljikohidrate i imate neuobičajenu tjelesnu aktivnost;
- Promijenite prehranu;
- Konzumirate alkohol i preskačete obroke;
- Imate oštećenu funkciju bubrega ili ozbiljno oštećenje funkcije jetre;
- Ako je Vaša doza DIABOSA previsoka ili se liječenje produžava s neprimjereno velikim dozama lijeka;
- Imate poremećaje funkcije endokrinih žlijezda koje utječu na metabolizam ugljikohidrata ili nadoknađuju (kompenziraju) u slučaju pada šećera u krvi (npr. štitna žlijezda, hipofiza, nadbubrežna žlijezda);
- Istovremeno uzimate druge lijekove (vidite dio Primjena drugih lijekova s DIABOSOM).
Prije nego što uzmete DIABOS posavjetujte se s Vašim ljekarom ako imate koronarnu bolest srca, jer to može povećati rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih događaja.
Trebali biste obavijestiti Vašeg ljekara o iznad navedenim faktorima rizika i o svakom padu šećera u Vašoj krvi. U takvim slučajevima neophodno je prilagođavanje doze i, po potrebi, cjelokupnog režima liječenja. To vrijedi i u slučaju ako se razbolite ili promijenite svoje životne navike.
Upozoravajući znaci hipoglikemije mogu biti blaži ili potpuno izostati ako se hipoglikemija razvila postepeno, u starijih osoba, u pacijenata s poremećajem autonomnog nervnog sistema, te prilikom istovremenog liječenja beta-blokatorima, klonidinom, rezerpinom, gvanetidinom, ili drugim simpatoliticima.
Ako ste stariji pacijent, onda ste posebno osjetljivi na hipoglikemijsko djelovanje lijekova koji snižavaju glukozu u krvi. Prepoznavanje hipoglikemije za Vas može biti teško. Vaša početna doza i doza održavanja trebale bi biti što niže, kako bi se izbjegla hipoglikemija.
Mogući simptomi hipoglikemije uključuju: mučninu, povraćanje, jaku glad, tremor (brzo, ritmično podrhtavanje mišića, udova i drugih dijelova tijela), nemir, trnce, u području usta, bljedilo, razdražljivost, poremećaje koncentracije, smanjenu reaktivnost, smetenost, depresiju, glavobolju, omaglicu, slabost, umor, poremećaje spavanja, bespomoćnost, delirij (halucinacije), pospanost, plitko disanje, bradikardiju (usporen rad srca), nesigurnost pri kretanju ili prolazne znakove neuroloških ispada, poput poremećaja vida i govora (afazija), znakova paralize (gubitak ili slabljenje mišićne snage i aktivne pokretljivosti) ili paralgezije (poremećen osjećaj bolnih podražaja).
Mogu biti prisutni i znaci koji se razvijaju kao posljedica kompenzacijskih mehanizama: znojenje, hladna i vlažna koža, strah, ubrzan rad srca, povišen krvni pritisak, palpitacije (neugodni osjećaji brzog ili snažnog kucanja srca), angina pektoris (napad jakog bola iza prsne kosti, koji se često širi prema lijevoj ruci i vratu i nerijetko je povezan s osjećajem gušenja ili straha od smrti, a pojavljuje se prilikom napora ili uznemirenosti) i poremećaji srčanog ritma.
Kod hipoglikemije koja se dalje razvija (progresivna), možete izgubiti samokontrolu i svijest. U tom slučaju ćete obično imati hladnu, vlažnu kožu i mogu Vam se javiti grčevi. Klinička slika hipoglikemije može biti slična apopleksiji (izliv krvi u neki organ, a obično se to odnosi na mozak). Simptomi hipoglikemije se gotovo uvijek povuku kada se epizoda završi. Čak i ako se simptomi u početku poboljšaju, hipoglikemija se može ponovo vratiti.
Hipoglikemija će općenito biti opasnija ako Vi ne sudjelujete u liječenju ili ako imate jasne znakove cerebralne skleroze (bolešću uzrokovana promjena u mozgu, koja dovodi do otvrdnuća tkiva).
Tešku hipoglikemiju možete izbjeći ako odmah pojedete obrok s ugljikohidratima (glukozu ili šećer u obliku kockica šećera, zaslađeni voćni sok ili čaj). Uvijek sa sobom nosite najmanje 20 g glukoze. U težim slučajevima, može Vam biti potrebna i tuđa pomoć. Umjetna sladila nisu učinkovita za liječenje niskog šećera u krvi.
Snižen šećer u krvi može se, nakon privremenog poboljšanja, ponovo pojaviti, pa je potrebno duže nadziranje, a u težim slučajevima i medicinska pomoć i prijem u bolnicu. Ljekare koji nisu Vaši ljekari opće prakse (npr. tokom boravka u bolnici, nakon neke nesreće ili u slučaju ako se razbolite na odmoru), uvijek morate upozoriti na Vaš dijabetes i lijekove koje uzimate. U stresnim situacijama (povrede, hirurški zahvati, febrilna stanja), dijabetes se može pogoršati i rezultirati hiperglikemijom. U takvim slučajevima, ljekar može privremeno uključiti terapiju inzulinom.
Snižavanje nivoa hemoglobina i razgradnja crvenih krvnih ćelija (hemolitička anemija) mogu se javiti u pacijenata s nedostatkom enzima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze. Vaš ljekar će razmotriti primjenu drugih lijekova.
Primjena drugih lijekova s DIABOSOM
Obavijestite Vašeg ljekara ili farmaceuta ako primjenjujete, nedavno ste primjenjivali ili biste mogli primjenjivati neki drugi lijek.
Molimo Vas, imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lijekove koje više ne primjenjujete, kao i na lijekove koji ćete primjenjivati u budućnosti.
Ako istovremeno primjenjujete neke druge lijekove, to može pojačati ili oslabiti hipoglikemijski učinak DIABOSA.
Učinak DIABOSA na snižavanje šećera u krvi povećan je (a tako raste i rizik od hipoglikemije) kada se istovremeno primjenjuju:
- Drugi oralni lijekovi za liječenje šećerne bolesti;
- Inzulin;
- ACE inhibitori;
- Anabolici;
- Muški spolni hormoni;
- Hloramfenikol;
- Derivati kumarina;
- Ciklofosfamid;
- Dizopiramid;
- Fenfluramin;
- Feniramidol;
- Hipolipemici iz grupe fibrata;
- Fluoksetin;
- Gvanetidin;
- Fosfamidi;
- Inhibitori enzima monoaminooksidaze (MAO inhibitori);
- Mikonazol;
- Para-aminosalicilna kiselina (PAS);
- Pentoksifilin (visoke doze u obliku injekcija);
- Fenilbutazon;
- Azapropazon;
- Oksifenbutazon;
- Probenecid;
- Kinolonski antibiotici;
- Salicilati;
- Sulfinpirazon;
- Sulfonamidi;
- Klaritromicin;
- Tetraciklini;
- Tritokvalin i perheksilin.
Učinak DIABOSA na snižavanje šećera u krvi umanjen je (a tako raste i rizik od hiperglikemije) kada se istovremeno primjenjuju:
- Acetazolamid;
- Barbiturati;
- Beta-blokatori;
- Kortikosteroidi;
- Diazoksid;
- Tiazidni diuretici;
- Adrenalin i drugi simpatomimetici;
- Glukagon;
- Laksativi;
- Nikotinska kiselina;
- Estrogeni i gestageni;
- Fenotiazini;
- Fenitoin;
- Rifampicin;
- Izonijazid;
- Hormoni štitne žlijezde.
Antagonisti H2-receptora, beta-blokatori, klonidin i rezerpin mogu povećati ili smanjiti učinke glibenklamida na snižavanje šećera u krvi.
DIABOS može povećati ili smanjiti učinak mnogih lijekova, uključujući i lijekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (derivati kumarina, poput varfarina), lijekove za liječenje povišenog holesterola u krvi (statini), određeni antimikrobni lijekovi, antiaritmici (amiodaron), lijekovi za liječenje epilepsije (valproatna kiselina) i lijekovi protiv alergija (antihistaminici). Posavjetujte se s Vašim ljekarom prije istovremene primjene DIABOSA s bilo kojim od ovih lijekova.
Glibenklamid i bosentan ne smijete primjenjivati istovremeno, jer istovremena primjena uzrokuje povišen nivo jetrenih enzima i sprečava izlučivanje žučnih soli (vidite dio Nemojte primjenjivati DIABOS).
Pentamidin može, u pojedinačnim slučajevima, dovesti do ozbiljne hiperglikemije ili hipoglikemije.
DIABOS može povećati koncentraciju ciklosporina u plazmi, što potencijalno može dovesti do povećanja njegove toksičnosti. Ako istovremeno primjenjujete ove lijekove, Vaš ljekar će to pažljivo nadzirati i prilagoditi dozu ciklosporina.
DIABOS treba primjenjivati najmanje 4 sata prije uzimanja lijekova koji sadrže holesevelam (lijekovi za liječenje visokog holesterola u krvi).
Primjena DIABOSA s hranom i pićem
Konzumacija alkohola može povećati ili smanjiti učinkovitost DIABOSA kod snižavanja šećera u krvi.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ako ste trudni, mislite da biste možda mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obavijestite o tome Vašeg ljekara ili farmaceuta prije uzimanja ovog lijeka.
DIABOS se ne smije primjenjivati za vrijeme trudnoće i dojenja zbog mogućeg rizika za dijete. Vaš ljekar će Vam propisati terapiju inzulinom. Ako dojite, a ne želite primjenjivati inzulin, tada biste trebali prestati dojiti. Također, ako želite zatrudnjeti, odnosno, planirate trudnoću, morate o tome obavijestiti Vašeg ljekara, koji će Vam propisati terapiju inzulinom.
Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i mašinama
Vaša sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama može biti smanjena ako je Vam je šećer u krvi snižen (hipoglikemija) ili povećan (hiperglikemija), posebno na početku liječenja, kod promjena u režimu liječenja, neredovne primjene DIABOSA ili neredovne prehrane. Može se dogoditi da rad na visini (npr. na ljestvama, stupovima itd.) više ne bude moguć ili bude moguć samo u određenoj mjeri. To posebno vrijedi u slučaju ako se DIABOS primjenjuje s alkoholom ili s lijekovima koji djeluju na centralni nervni sistem.
DIABOS 5 mg tablete sadrže laktozu (vrsta šećera).
Ako Vam je ljekar rekao da imate bolest nepodnošenja nekih šećera, prije nego što počnete primjenjivati ovaj lijek, posavjetujte se s Vašim ljekarom.