Sažetak sigurnosnog profila
Reakcije preosjetljivosti su veoma rijetko zabilježene (< 1/10 000) u pacijenata koji su oralno primjenjivali salbutamol. Znaci alergijske reakcije uključuju: oticanje lica, usana, usta, jezika ili grla što može uzrokovati poteškoće s gutanjem ili disanjem, osip praćen svrbežom, zvuk sličan zviždanju prilikom disanja, kratkoću daha, hipotenziju i kolaps.
Zabilježeni su slučajevi ishemije miokarda povezani s primjenom salbutamola. Pacijenti s teškom kardijalnom bolešću, trebaju se posavjetovati sa ljekarom ukoliko osjete bol u prsima. Simptomi poput kratkoće daha ili bola u prsima, mogu biti i respiratornog i kardijalnog porijekla.
Najčešće zabilježena neželjena djelovanja tokom oralne primjene salbutamola su tremor (>1/10), kao i tahikardija, palpitacije, glavobolja i mišićni grčevi (do 1/10).
Lista neželjenih djelovanja
Neželjena djelovanja navedena isu ispod, prema organskim sistemima i učestalosti. javljanja
Učestalost je definisana na sljedeći način:
- veoma često: ≥ 1/10;
- često: ≥1/100, <1/10;
- manje često: ≥1/1 000, <1/100;
- rijetko: ≥1/10 000, <1/1 000;
- veoma rijetko: <1/10 000.
Neka neželjena djelovanja su zabilježena tokom kliničkih i epidemioloških studija s ispod navedenom učestalošću. Međutim, određena neželjena djelovanja su spontano prijavljivana tokom post-marketinškog perioda, a s obzirom da se njihova učestalost ne može procijeniti iz dostupnih podataka, klasificirana su pod učestalost nepoznata.
Poremećaji imunološkog sistema
Veoma rijetko: reakcije preosjetljivosti uključujući i angioedem, urtikariju, bronhospazam, hipotenziju i kolaps.
Poremećaji metabolizma i prehrane
Rijetko: hipokalemija.
Tokom liječenja s beta-2 adrenergicima, može nastati potencijalno opasna hipokalemija (vidjeti dio 4.5.).
Poremećaji nervnog sistema
Veoma često: tremor.
Često: glavobolja.
Veoma rijetko: hiperaktivnost.
Srčani poremećaji
Često: tahikardija, palpitacije.
Rijetko: srčane aritmije, uključujući i atrijalnu fibrilaciju, supraventrikularnu tahikardiju i ekstrasistole.
Nepoznata učestalost: ishemija miokarda.
Vaskularni poremećaji
Rijetko: periferna vazodilatacija.
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i sistemski poremećaji
Često: mišićni grčevi.
Veoma rijetko: osjećaj mišićne napetosti.
Poremećaji uha i labirinta
Nepoznata učestalost: vertigo.
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijeka
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijekova, a nakon stavljanja lijeka u promet, je od velike važnosti za formiranje kompletnije slike o bezbjedonosnom profilu lijeka, odnosno za formiranje što bolje ocjene odnosa korist/rizik pri terapijskoj primjeni lijeka.
Proces prijave sumnji na neželjena djelovanja lijeka doprinosi kontinuiranom praćenju odnosa koristi/rizik i adekvatnoj ocjeni bezbjedonosnog profila lijeka. Od zdravstvenih stručnjaka se traži da prijave svaku sumnju na neželjeno djelovanje lijeka direktno ALMBIH. Prijava se može dostaviti:
putem softverske aplikacije za prijavu neželjenih djelovanja lijekova za humanu upotrebu (IS Farmakovigilansa) o kojoj više informacija možete dobiti u našoj Glavnoj kancelariji za farmakovigilansu, ili
putem odgovarajućeg obrasca za prijavljivanje sumnji na neželjena djelovanja lijeka, koji se mogu naći na internet adresi Agencije za lijekove: www.almbih.gov.ba. Popunjen obrazac se može dostaviti ALMBIH putem pošte, na adresu Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, Veljka Mlađenovica bb, Banja Luka, ili elektronske pošte (na e-mail adresu: ndl@almbih.gov.ba).