ARGEDIN krema sadrži sulfadiazin srebro, sulfonamidni antibiotik.
Stoga u slučajevima gdje je poznato da bi sulfonamidi mogli štetno uticati na već postojeće i prateće bolesti, ARGEDIN kremu treba primjenjivati isključivo nakon stroge procjene Vašeg ljekara odnosa koristi i rizika terapije.
ARGEDIN kremu nemojte primjenjivati
- Ako ste alergični na sulfadiazin srebro ili na bilo koji drugi sastojak ovog lijeka naveden u dijelu 6;
- U trećem tromjesečju trudnoće;
- U nedonoščadi i novorođenčadi.
Upozorenja i mjere opreza
Razgovarajte s Vašim ljekarom ili farmaceutom prije primjene ARGEDIN kreme:
- Ako ste preosjetljivi na sulfonamide, poput antidijabetika iz grupe derivata sulfonilureje ili sulfonamidnih diuretika (lijekovi za izmokravanje);
- Ako imate historiju upale kože praćene mjehurićima (multiformni eritem);
- Ako patite od patoloških promjena u krvnoj slici sa smanjenim brojem bijelih krvnih ćelija (leukopenija);
- Ako imate urođeni nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza u eritrocitima;
- Ako imate anomalije (nepravilnosti) hemoglobina, poput Hb Köln ili Hb Zürich;
- Ako imate poremećaj funkcije bubrega;
- Ako imate oštećenje jetre ili poremećaj funkcije jetre (npr. akutni hepatitis);
- Ako imate akutnu porfiriju (poremećaj u stvaranju crvenog krvnog pigmenta);
- Ako imate poremećaj funkcije štitne žlijezde;
- Ako znate da ste „spori acetilator“, što znači da enzimi u Vašoj jetri metaboliziraju (razgrađuju) lijekove sporije nego što je to uobičajeno.
Na mjestu primjene ARGEDIN kreme koža koja je izložena sunčevom svjetlu može dobiti sivu boju, stoga tretirana područja kože treba zaštititi od direktnog sunčevog svjetla.
U povezanosti s primjenom krema sa sadržajem sulfadiazin srebra prijavljene su teške kožne reakcije (Stevens-Johnsonov sindrom – SJS, toksična epidermalna nekroliza – TEN), koje mogu biti opasne po život. Ovo se u početku ispoljava na trupu, kao crvenkaste mrlje u obliku mete ili kruga (često s mjehurom u sredini). Osip može uzrokovati širenje mjehurova ili ljuštenje kože.
Dodatni simptomi na koje treba obratiti pažnju su otvorene ranice (čirevi) u ustima, grlu, nosu i genitalijama te crvene i natečene oči (konjunktivitis). Ove potencijalno po život opasne kožne reakcije često su praćene simptomima poput gripe (glavobolja, groznica i bolovi u tijelu).
Najveći rizik od pojave ovih teških kožnih reakcija je u prvih nekoliko sedmica liječenja.
Ako Vam se, povezano s primjenom ARGEDIN kreme, razvio Stevens-Johnsonov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza, više se nikada ne smijete liječiti ARGEDIN kremom.
Ako Vam se javi osip ili bilo koji drugi od navedenih kožnih simptoma, odmah potražite ljekarsku pomoć. Ljekaru recite da primjenjujete ovu kremu.
Produžena primjena ili primjena ove kreme na velika područja kože može povećati mogućnost pojave neželjenih djelovanja.
Djeca
Ovu kremu nemojte primjenjivati u nedonoščadi ili novorođenčadi, jer sulfonamidi mogu uzrokovati kernikterus (to je vrlo rijedak oblik oštećenja mozga, koji se javlja u novorođenčadi, s teškom žuticom).
Primjena drugih lijekova s ARGEDIN kremom
Obavijestite Vašeg ljekara ako primjenjujete, nedavno ste primjenjivali ili biste mogli primjenjivati bilo koji drugi lijek.
ARGEDIN krema sadrži sulfonamid (sulfadiazin srebro). Ovaj sulfonamid je antibiotik i može se apsorbovati u tijelo nakon primjene ARGEDIN kreme. Iz tog razloga sljedeće interakcije između sulfonamida i nekih drugih primijenjenih lijekova trebaju se teoretski uzeti u obzir.
Sulfonamid, koji se apsorbovao u tijelo, veže se za određene proteine u krvi. Kao rezultat toga, aktivni sastojci nekih drugih lijekova mogu biti istisnuti iz njihovih veza s proteinima. To na kraju može dovesti do pojačanja djelovanja nekih lijekova, kao što su antikoagulansi (lijekovi protiv zgrušavanja krvi), oralni antidijabetici (lijekovi protiv šećerne bolesti), difenilhidantoin (antiepileptik), metotreksat (lijek u hemoterapiji) ili tiopental (anestetik).
Suprotno tome, neki lijekovi mogu pojačati djelovanje sulfonamida koji se apsorbovao u tijelo, istiskujući ga iz njegovih proteinskih veza. To uključuje protuupalne lijekove (indometacin, fenilbutazon i salicilati) te sulfinpirazon i probenecid (lijekovi koji povećavaju izlučivanje mokraćne kiseline).
Može doći i do direktne reakcije između apsorbovanog sulfonamida i nekih drugih aktivnih supstanci. Ovo uključuje paraldehid (primjenjuje se kod nesanice) te metenamin i bademovu kiselinu (primjenjuju se u terapiji infekcija mokraćnog trakta).
ARGEDIN krema može uticati na druge lijekove koji se metaboliziraju putem CYP2C9 enzima, kao što su varfarin, fenitoin, tolbutamid, losartan i neki nesteroidni protuupalni lijekovi.
Primjenu ARGEDIN kreme trebalo bi izbjegavati tri dana prije i tri dana nakon primanja vakcine protiv tifusa.
Trudnoća i dojenje
Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, posavjetujte se s Vašim ljekarom ili farmaceutom prije primjene ovog lijeka.
Trudnoća
ARGEDIN kremu nemojte primjenjivati tokom posljednjeg tromjesečja trudnoće. U drugim fazama trudnoće ARGEDIN kremu smijete koristiti samo nakon savjetovanja s Vašim ljekarom.
Dojenje
Dojenče može biti izloženo sulfonamidu preko mlijeka majke koja primjenjuje ARGEDIN kremu. Malo je vjerovatno da će količina sulfonamida prisutna u majčinom mlijeku predstavljati rizik za zdravo dojenče.
Međutim, s obzirom na to da svi sulfonamidi povećavaju rizik od kernikterusa (nakupljanje toksičnog bilirubina u mozgu novorođenčeta), primjena ARGEDIN kreme tokom dojenja zahtijeva oprez. S druge strane, novorođenčad s povećanim nivoom žučnog pigmenta bilirubina u krvi (hiperbilirubinemija) ili nedonoščad ne treba dojiti tokom liječenja njihove majke ARGEDIN kremom. Ovo se odnosi i na novorođenčad s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (metabolički poremećaj kojim su zahvaćene crvene krvne ćelije).
Upravljanje vozilima i mašinama
ARGEDIN krema nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
ARGEDIN krema sadrži propilen glikol i metilparahidroksibenzoat
ARGEDIN krema sadrži propilen glikol, koji može nadražiti kožu, i metilparahidroksibenzoat, koji može uzrokovati alergijske reakcije (moguće i reakcije odgođene preosjetljivosti).