Doziranje
Simptomatsko kongestivno zatajenje srca
Doziranje mora biti titrirano u skladu s individualnim potrebama pacijenta, te nadzirano prilikom povećavanja doze.
U pacijenata koji primjenjuju diuretike i/ili digoksin i/ili ACE inhibitore, doziranje ovih lijekova treba stabilizirati prije uvođenja DILATRENDA u terapiju.
Odrasli
Preporučena početna doza je 3,125 mg dva puta na dan, u trajanju od dvije sedmice. Ako pacijent podnosi ovu dozu, trebalo bi je dalje povećavati u intervalima ne kraćim od dvije sedmice, na 6,25 mg dva puta na dan, potom na 12,5 mg dva puta na dan, te nakon toga na 25 mg dva puta na dan. Doziranje treba biti povećano do najvećeg doznog nivoa kojeg pacijent podnosi.
Maksimalna preporučena doza lijeka iznosi 25 mg dva puta na dan u svih pacijenata s teškim kongestivnim zatajenjem srca i u pacijenata s blagim do umjerenim kongestivnim zatajenjem srca čija je tjelesna težina manja od 85 kg. U pacijenata s blagim ili umjerenim kongestivnim zatajenjem srca čija je tjelesna težina veća od 85 kg, maksimalna preporučena doza lijeka iznosi 50 mg dva puta na dan.
Prije svakog povećanja doze, ljekar treba izvršiti procjenu stanja pacijenta u odnosu na pojavu simptoma pogoršanja zatajenja srca ili vazodilatacije. Prolazno pogoršanje zatajenja srca, vazodilatacija ili retencija tečnosti, mogu se liječiti povećanim dozama diuretika ili ACE inhibitora, ili modificiranjem ili privremenim prekidom liječenja DILATRENDOM. U ovakvim slučajevima, dozu DILATRENDA ne treba povećavati sve dok se ne stabiliziraju simptomi pogoršanja zatajenja srca ili vazodilatacije.
Ako se primjena DILATRENDA prekine u trajanju dužem od jedne sedmice, terapiju bi trebalo ponovo započeti primjenom manje doze (dva puta na dan), a potom dozu povećavati u skladu s iznad navedenim doznim preporukama.
Ako se primjena DILATRENDA prekine u trajanju dužem od dvije sedmice, terapiju bi trebalo ponovo započeti s dozom od 3,125 mg dva puta na dan, a potom dozu povećavati u skladu s iznad navedenim doznim preporukama.
Starije osobe
Preporučuju se iste doze kao i u odraslih pacijenata.
Hipertenzija
Preporučuje se doziranje jedanput na dan.
Odrasli
Preporučena početna doza je 12,5 mg jedanput na dan, tokom prva dva dana. Nakon toga, preporučuje se doza od 25 mg jedanput na dan. Iako je ova doza za većinu pacijenata odgovarajuća, po potrebi ona se može povećavati titriranjem do preporučene maksimalne dnevne doze od 50 mg (daje se jedanput na dan ili u podijeljenim dozama).
Dozno titriranje treba vršiti u intervalima od najmanje dvije sedmice.
Starije osobe
Preporučena početna doza je 12,5 mg na dan. Ovom dozom je u nekim slučajevima bila ostvarena zadovoljavajuća kontrola hipertenzije. Kod neodgovarajućeg terapijskog odgovora, doza se može povećavati titriranjem do preporučene maksimalne dnevne doze od 50 mg (daje se jedanput na dan ili u podijeljenim dozama).
Angina pektoris
Odrasli
Preporučena početna doza je 12,5 mg dva puta na dan, tokom prva dva dana terapije. Nakon toga, preporučuje se doza od 25 mg dva puta na dan. Doza se može povećati do 50 mg dva puta na dan, ukoliko je to potrebno.
Dozno titriranje treba vršiti u intervalima od najmanje dvije sedmice.
Starije osobe
Maksimalna preporučena dnevna doza iznosi 50 mg (daje se u podijeljenim dozama).
Poremećaj funkcije lijeve komore srca nakon akutnog infarkta miokarda
Doziranje mora biti u skladu s individualnim potrebama pacijenta, te strogo nadzirano od strane ljekara prilikom povećavanja doze.
Liječenje može biti započeto tokom hospitalizacije ili ambulantno kada je pacijent hemodinamički stabilan i kada je retencija tečnosti svedena na minimum.
Prije početka liječenja DILATRENDOM: hemodinamički stabilni pacijenti trebaju primati ACE inhibitor u trajanju od najmanje 48 sati, pri čemu doza ACE inhibitora mora biti stabilna tokom najmanje prethodna 24 sata. Liječenje DILATRENDOM može potom biti započeto u periodu od 3. do 21. dana nakon infarkta miokarda.
Prva doza DILATRENDA: preporučena početna doza je 6,25 mg. Pacijenti trebaju ostati pod pažljivim ljekarskim nadzorom najmanje 3 sata nakon početne doze (vidjeti dio 4.4.).
Sljedeće doze DILATRENDA: ako je pacijent dobro podnio prvu dozu (tj. puls >50 otkucaja u minuti, sistolni pritisak >80 mmHg i odsustvo kliničkih znakova nepodnošenja lijeka), dozu treba povećati na 6,25 mg dva puta na dan i održavati je na tom nivou u trajanju od 3 do 10 dana.
Ako tokom tog perioda pacijent razvije znakove nepodnošenja, posebno bradikardiju <50 otkucaja u minuti, sistolni pritisak <80 mmHg ili retenciju tečnosti, dozu treba smanjiti na 3,125 mg dva puta na dan. Ukoliko pacijent ne podnosi ni tu dozu, liječenje treba prekinuti.
Ako pak pacijent dobro podnosi smanjenu dozu, trebalo bi je nakon 3 do 10 dana ponovo povećati na 6,25 mg dva puta na dan.
Daljnje povećavanje doze titriranjem: ako pacijent dobro podnosi dozu od 6,25 mg dva puta na dan, trebalo bi je povećavati u intervalima od 3 do 10 dana na 12,5 mg dva puta na dan, a zatim i na 25 mg dva puta na dan. Doza održavanja je maksimalna doza koju pacijent podnosi.
Preporučena maksimalna doza je 25 mg dva puta na dan, bez obzira na tjelesnu težinu pacijenta.
Posebne upute za doziranje
Kao i pri primjeni svih beta-blokatora, liječenje karvedilolom ne bi trebalo naglo prekidati; potrebno je postepeno smanjivati dozu u sedmičnim intervalima, posebno u pacijenata s popratnom koronarnom bolešću srca.
Oštećenje bubrega
Farmakokinetički podaci i kliničke studije u pacijenata s bubrežnim oštećenjem (uključujući i bubrežno zatajenje) sugeriraju da nije potrebno prilagođavanje doze u pacijenata s umjerenim do teškim bubrežnim oštećenjem (vidjeti dijelove 4.4. i 5.2.).
Pedijatrijska populacija
Sigurnost i efikasnost karvedilola u djece i adolescenata uzrasta ispod 18 godina nije ustanovljena (vidjeti dio 5.1.).
Način primjene
DILATREND tablete su namijenjene za oralnu primjenu.
Tabletu/e treba progutati s dovoljno tečnosti.
Kod kongestivnog zatajenja srca, pacijenti bi trebali DILATREND primjenjivati s hranom (uz obrok) kako bi se usporila brzina apsorpcije lijeka i reducirala incidenca ortostatskih efekata.