Intenzitet i učestalost nekih od neželjenih reakcija koje su navedene u daljem tekstu, može se smanjiti u nastavku liječenja, općenito ne dovodeći do prekida liječenja. Neželjene reakcije na lijek navedene su u daljnjem tekstu, a klasificirane su prema organskim sistemima i učestalosti javljanja Učestalost javljanja definirana je na sljedeći način: vrlo često (>1/10), često (>1/100, <1/10), manje često (>1/1.000, <1/100), rijetko (>1/10.000, <1/1.000), vrlo rijetko (<1/10.000), nepoznato (učestalost ne može biti procijenjena iz dostupnih podataka).
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Manje često: abnormalno krvarenje, prvenstveno u koži i mukoznim membranama (uključujući i ekhimoze i ginekološko krvarenje).
Vrlo rijetko: trombocitopenija.
Poremećaji imunološkog sistema
Vrlo rijetko: teške i potencijalno fatalne alergijske reakcije (uključujući i anafilaktoidne reakcije i angioedem).
Endokrini poremećaji
Vrlo rijetko: sindrom neadekvatnog lučenja antidiuretskog hormona (SIADH).
Poremećaji metabolizma i prehrane
Često: povišeni nivoi holesterola, smanjen apetit.
Manje često: promijenjena kontrola glikemije prijavljena je u pacijenata s dijabetesom (vidjeti dio 4.4.).
Rijetko: hiponatrijemija.
Hiponatrijemija je zabilježena uglavnom u starijih pacijenata, a ponekad se može povezati sa sindromom neadekvatnog lučenja antidiuretskog hormona (SIADH).
Psihijatrijski poremećaji
Često: somnolencija, nesanica, agitacija, abnormalni snovi (uključujući i noćne more).
Manje često: konfuzija, halucinacije.
Rijetko: manične reakcije, anksioznost, depersonalizacija, napadi panike, akatizija (vidjeti dio 4.4.).
Nepoznato: suicidalne ideje, suicidalno ponašanje, agresija, bruksizam.
Slučajevi suicidalnih ideja i suicidalnog ponašanja zabilježeni su u toku liječenja paroksetinom ili ubrzo nakon prestanka liječenja (vidjeti dio 4.4.).
Slučajevi agresije uočeni su u postmarketinškom iskustvu lijeka.
Ovi simptomi mogu biti i posljedica osnovne bolesti.
Poremećaji nervnog sistema
Često: omaglica, tremor, glavobolja, oslabljena koncentracija.
Manje često: ekstrapiramidni poremećaji.
Rijetko: konvulzije, sindrom nemirnih nogu (engl. Restless Legs Syndrome - RLS).
Vrlo rijetko: serotoninski sindrom (simptomi mogu uključivati: agitaciju, konfuziju, pojačano znojenje, halucinacije, hiperrefleksiju, mioklonus, drhtanje, tahikardiju i tremor).
Prijavljeni su slučajevi ekstrapiramidnog poremećaja, koji uključuju i orofacijalnu distoniju, u pacijenata ponekad s bazičnim poremećajima kretanja ili u onih koji su primjenjivali neuroleptike.
Poremećaji oka
Često: zamućen vid.
Manje često: midrijaza (vidjeti dio 4.4.).
Vrlo rijetko: akutni glaukom.
Poremećaji uha i labirinta
Nepoznato: tinitus.
Srčani poremećaji
Manje često: sinusna tahikardija.
Rijetko: bradikardija.
Vaskularni poremećaji
Manje često: prolazna povećanja ili smanjenja krvnog pritiska, posturalna hipotenzija.
Prolazna povećanja ili smanjenja krvnog pritiska zabilježena su nakon liječenja paroksetinom, obično u pacijenata s već postojećom hipertenzijom ili anksioznošću.
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Često: zijevanje.
Gastrointestinalni poremećaji
Vrlo često: mučnina.
Često: konstipacija, dijareja, povraćanje, suha usta.
Vrlo rijetko: gastrointestinalno krvarenje.
Nepoznato: mikroskopski kolitis.
Hepatobilijarni poremećaji
Rijetko: porast jetrenih enzima.
Vrlo rijetko: jetreni događaji (poput hepatitisa, ponekad praćenog žuticom i/ili zatajenjem jetre).
Prijavljen je porast jetrenih enzima. Vrlo rijetko su evidentirani postmarketinški izvještaji jetrenih događaja (poput hepatitisa, ponekad praćenog žuticom i/ili zatajenjem jetre). Potrebno je razmotriti prestanak primjene paroksetina u slučaju produženog povećanja rezultata jetrenih funkcionalnih testova.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Često: znojenje.
Manje često: osipi po koži, pruritus.
Vrlo rijetko: teške kutane neželjene reakcije (uključujući i multiformni eritem, Stevens-Johnsonov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu), urtikarija, reakcije fotosenzitivnosti.
Poremećaji bubrega i mokraćnog sistema
Manje često: urinarna retencija, urinarna inkontinencija.
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki
Vrlo često: seksualna disfunkcija.
Rijetko: hiperprolaktinemija/galaktoreja, menstrualni poremećaji (uključujući i menoragiju, metroragiju, amenoreju, kašnjenje menstruacije i neredovnu menstruaciju).
Vrlo rijetko: prijapizam.
Nepoznato: postpartalna hemoragija.
Postpartalna hemoragija je prijavljena za terapijsku klasu SSRI-i/SNRI-i (vidjeti dijelove 4.4. i 4.6.).
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Rijetko: artralgija, mijalgija.
Epidemiološke studije, provedene uglavnom u pacijenata životne dobi od 50 ili više godina, pokazale su povećan rizik od fraktura kostiju u pacijenata koji su primjenjivali selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina i triciklične antidepresive. Mehanizam koji dovodi do ovog rizika je nepoznat.
Opći poremećaji i stanja na mjestu primjene
Često: astenija, povećanje tjelesne težine.
Vrlo rijetko: periferni edem.
Simptomi apstinencije (ustezanja) uočeni nakon prestanka primjene paroksetina
Često: omaglica, senzorni poremećaji, poremećaji spavanja, anksioznost, glavobolja.
Manje često: agitacija, mučnina, tremor, konfuzija, znojenje, emocionalna nestabilnost, poremećaji vida, palpitacije, dijareja, iritabilnost.
Prekid primjene paroksetina (naročito kada je nagli) često dovodi do simptoma apstinencije. Zabilježeni su: omaglica, senzorni poremećaji (uključujući i paresteziju, senzacije slične električnom šoku i tinitus), poremećaji sna (uključujući i intenzivne snove), agitacija ili anksioznost, mučnina, tremor, konfuzija, znojenje, glavobolja, dijareja, palpitacije, emocionalna nestabilnost, razdražljivost i poremećaji vida.
Općenito, ovi događaji su blagi do umjereni i samoograničavajući; međutim, u nekih pacijenata oni mogu biti teški i/ili produženi. Stoga se, u slučaju da liječenje paroksetinom više nije potrebno, preporučuje postepeni prekid njegove primjene, uz polagano smanjivanje doze (vidjeti dijelove 4.2. i 4.4.).
Štetni (neželjeni) događaji iz pedijatrijskih kliničkih ispitivanja
Uočeni su sljedeći štetni (neželjeni) događaji:
Povećana učestalost ponašanja povezanih sa suicidom (uključujući i pokušaje suicida i suicidalne ideje), samopovređivanje i pojačana hostilnost. Suicidalne misli i pokušaji suicida uglavnom su uočeni u kliničkim ispitivanjima adolescenata s velikim depresivnim poremećajem. Pojačana hostilnost obično se pojavljivala u djece s opsesivno-kompulzivnim poremećajem, a naročito u djece mlađe od 12 godina.
Opaženi su i dodatni događaji: smanjen apetit, tremor, znojenje, hiperkinezija, agitacija, emocionalna labilnost (uključujući i plakanje, te fluktuacije raspoloženja), neželjeni događaji u povezanosti s krvarenjem, predominantno u koži i mukoznim membranama.
Sljedeći događaji uočeni su nakon prekida primjene/smanjivanja doze paroksetina: emocionalna labilnost (uključujući i plakanje, fluktuacije raspoloženja, samopovređivanje, suicidalne misli, te pokušaj suicida), nervoza, omaglica, mučnina i bol u trbuhu (vidjeti dio 4.4.).
Za više informacija o kliničkim ispitivanjima u djece, vidjeti dio 5.1.
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijeka
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijekova, a nakon stavljanja lijeka u promet, je od velike važnosti za formiranje kompletnije slike o bezbjedonosnom profilu lijeka, odnosno za formiranje što bolje ocjene odnosa dobrobiti/rizika pri terapijskoj primjeni lijeka.
Proces prijave sumnji na neželjena djelovanja lijeka doprinosi kontinuiranom praćenju odnosa dobrobiti/rizika i adekvatnoj ocjeni bezbjedonosnog profila lijeka. Od zdravstvenih stručnjaka se traži da prijave svaku sumnju na neželjeno djelovanje lijeka direktno ALMBIH. Prijava se može dostaviti:
- putem softverske aplikacije za prijavu neželjenih djelovanja lijekova za humanu upotrebu (IS Farmakovigilansa) o kojoj više informacija možete dobiti u našoj Glavnoj kancelariji za farmakovigilansu, ili
- putem odgovarajućeg obrasca za prijavljivanje sumnji na neželjena djelovanja lijeka, koji se mogu naći na internet adresi Agencije za lijekove: www.almbih.gov.ba. Popunjen obrazac se može dostaviti ALMBIH putem pošte, na adresu Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, Veljka Mlađenovića bb, Banja Luka, ili elektronske pošte (na e-mail adresu: ndl@almbih.gov.ba).