Neka od sljedeće navedenih neželjenih djelovanja povezanih s primjenom tiamazola, poznata su i kao mogući simptomi hipertireoze, odnosno, promijenjene funkcije tireoidne žlijezde - posebno gubitak kose, psihoza, leukopenija, trombocitopenija, bolovi u zglobovima i mišićima i povišena alkalna fosfataza. Stoga je često teško odrediti pravi uzrok tih simptoma (neželjeno djelovanje lijeka ili osnovna bolest).
Učestalost neželjenih djelovanja temelji se na sljedećim kategorijama:
Vrlo često (≥/10);
Često (≥1/100, <1/10);
Manje često (≥1/1.000, <1/100);
Rijetko (≥1/10.000, <1/1.000);
Vrlo rijetko (<1/10.000);
Nepoznato (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka).
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Manje često: Agranulocitoza koja se pojavljuje u oko 0,3 do 0,6% slučajeva. Može se manifestirati i sedmicama ili mjesecima nakon početka terapije, a zahtijeva prestanak primjene lijeka. U većini slučajeva, povlači se spontano.
Vrlo rijetko: Trombocitopenija, pancitopenija, generalizirana limfadenopatija.
Endokrini poremećaji
Vrlo rijetko: Inzulinski autoimuni sindrom (s izrazitim padom vrijednosti glukoze u krvi).
Poremećaji nervnog sistema
Rijetko: Poremećaji osjeta ukusa (disgeuzija, ageuzija), odnosno, poremećaji osjeta mirisa, koji se nakon prestanka primjene lijeka povlače, a normalizacija može potrajati i nekoliko sedmica.
Vrlo rijetko: Neuritis, polineuropatija.
Poremećaji oka
Pojava ili pogoršanje endokrine orbitopatije, u velikoj mjeri se odvija neovisno od toka bolesti tireoidne žlijezde. Takva komplikacija, sama po sebi, nije neželjeno djelovanje pravilno provedene terapije (vidjeti dio 4.4.).
Vaskularni poremećaji
Vrlo rijetko: vaskulitis.
Gastrointestinalni poremećaji
Vrlo rijetko: akutno oticanje pljuvačnih žlijezda.
Nepoznato: akutni pankreatitis.
Hepatobilijarni poremećaji
Vrlo rijetko: holestatski ikterus ili toksični hepatitis. Simptomi se općenito povuku poslije prestanka primjene lijeka. Klinički nejasne znakove holestaze u toku terapije, trebalo bi razlikovati od poremećaja prouzrokovanih hipertireozom, poput povećanja GGT-e (gama-glutamil transferaza) i alkalne fosfataze, ili njihovih koštanih izoenzima u serumu.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Vrlo često: alergijske kožne reakcije (pruritus, osip, urtikarija) različitog izgleda. Obično su blagog toka i često se povlače tokom nastavka terapije.
Vrlo rijetko: teški oblici reakcija preosjetljivosti kože, uključujući i generalizirani dermatitis i Stevens-Johnsonov sindrom, gubitak kose, lijekom izazvan lupus eritematozus.
Poremećaji mišićno-koštanog i vezivnog tkiva
Često: artralgija i mijalgija, koje mogu progredirati polako i javljati se i nakon nekoliko mjeseci trajanja terapije.
Vrlo rijetko: artritis.
Renalni i urinarni poremećaji
Vrlo rijetko: nefritis.
Opći poremećaji i reakcije na mjestu primjene
Manje često: edemi.
Rijetko: lijekom uzrokovana vrućica.
Djeca i adolescenti
Učestalost, vrsta i težina neželjenih djelovanja u djece, ne razlikuju se od neželjenih djelovanja u odraslih. Teški oblici reakcija kožne preosjetljivosti, poput generaliziranog dermatitisa, što uključuje i Stevens-Johnsonov sindrom, prijavljeni su vrlo rijetko u odraslih, kao i u djece i adolescenata.
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijeka
Prijavljivanje sumnje na neželjena djelovanja lijekova, a nakon stavljanja lijeka u promet, je od velike važnosti za formiranje kompletnije slike o bezbjedonosnom profilu lijeka, odnosno za formiranje što bolje ocjene odnosa korist/rizik pri terapijskoj primjeni lijeka.
Proces prijave sumnji na neželjena djelovanja lijeka, doprinosi kontinuiranom praćenju odnosa koristi/rizik i adekvatnoj ocjeni bezbjedonosnog profila lijeka. Od zdravstvenih stručnjaka se traži da prijave svaku sumnju na neželjeno djelovanje lijeka direktno ALMBIH. Prijava se može dostaviti:
- putem softverske aplikacije za prijavu neželjenih djelovanja lijekova za humanu upotrebu (IS Farmakovigilansa) o kojoj više informacija možete dobiti u nasoj Glavnoj kancelariji za farmakovigilansu, ili
- putem odgovarajućeg obrasca za prijavljivanje sumnji na neželjena djelovanja lijeka, koji se mogu naći na internet adresi Agencije za lijekove: www.almbih.gov.ba. Popunjen obrazac se može dostaviti ALMBIH putem pošte, na adresu Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, Veljka Mlađenovica bb, Banja Luka, ili elektronske pošte (na e-mail adresu: ndl@almbih.gov.ba).