Farmakoterapijska grupa: Antihistaminici za sistemsku primjenu, s pripadajućim ATC kodom R06AX13.
Mehanizam djelovanja
Loratadin, aktivna supstanca u LOSTOP 10 mg tabletama, je triciklički antihistaminik sa selektivnim, djelovanjem na periferne H1-receptore.
Farmakodinamički učinci
Loratadin nema klinički značajnih sedativnih ili antiholinergičkih svojstava u većini populacije i kada se primjenjuje u preporučenoj dozi.
Tokom dugotrajnog liječenja nije bilo klinički značajnih promjena u odnosu na vitalne znakove, vrijednosti laboratorijskih testova, fizikalne preglede ili nalaze elektrokardiograma.
Loratadin nema značajan učinak na H-2 receptore. Loratadin ne inhibira preuzimanje norepinefrina (noradrenalina), i praktično nema uticaj na kardiovaskularnu funkciju ili intrinzičnu aktivnost srčanog stimulatora (pacemaker).
Ispitivanja histaminske reakcije na koži (histamine skin wheal studies) u ljudi, nakon primjene pojedinačne doze od 10 mg loratadina, pokazala su da su antihistaminski efekti uočljivi unutar 1-3 sata, dosežu vrh za 8-12 sati, a traju duže od 24 sata. Nije bilo dokaza o toleranciji na ovaj učinak nakon 28 dana doziranja s loratadinom.
Klinička djelotvornost i sigurnost
U kontroliranim kliničkim ispitivanjima, više od 10.000 ispitanika (12 godina i stariji) liječeno je s 10 mg-tabletama loratadina. Ove tablete, primijenjene jedanput na dan, bile su superiorne u odnosu na placebo, a slične klemastinu, u pogledu poboljšanja nazalnih i drugih simptoma alergijskog rinitisa. U ovim ispitivanjima, somnolencija se uz loratadin javljala s manjom učestalošću nego uz klemastin, a s otprilike istom učestalošću kao uz terfenadin i placebo.
Među ovim ispitanicima (12 godina i stariji), 1.000 ispitanika s hroničnom idiopatskom urtikarijom bilo je uključeno u ispitivanja kontrolirana s placebom. Loratadin u dozi od 10 mg jedanput na dan, bio je u liječenju hronične idiopatske urtikarije superioran prema placebu, što se pokazalo kroz smanjenje popratnog svrbeža, crvenila i koprivnjače. U ovim ispitivanjima, učestalost somnolencije uz loratadin, bila je slična onoj uz placebo.
Pedijatrijska populacija
U kontroliranim kliničkim ispitivanjima, približno 200 pedijatriskih ispitanika (uzrasta od 6 do 12 godina)
sa simptomima sezonskog alergijskog rinitisa, primilo je loratadin sirup u dozi od 10 mg, jedanput na dan. U drugom ispitivanju, 60 pedijatrijskih ispitanika (uzrasta od 2 do 5 godina) primalo je loratadin sirup u dozi od 5 mg, jedanput na dan. Nisu zabilježeni neočekivani neželjeni događaji.
Djelotvornost u pedijatrijskoj populaciji bila je slična djelotvornosti uočenoj u odraslih.