Nemojte primjenjivati METROZOL
- Ako ste alergični (preosjetljivi) na metronidazol, na nitroimidazole (npr., tinidazol) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci u sadržaju lijeka (vidite dio „Šta sadrži METROZOL”).
Znaci alergijske reakcije uključuju: osip, probleme s gutanjem ili s disanjem, oticanje usana, lica, grla ili jezika.
Ako se bilo šta od prethodno navedenog odnosi na Vas, nemojte primjenjivati METROZOL. Ako niste sigurni, obratite se Vašem ljekaru ili farmaceutu prije primjene ovog lijeka.
Upozorenja i mjere opreza
Obratite se Vašem ljekaru ili farmaceutu prije primjene METROZOLA:
- Ako imate ili ste nekad imali problem s jetrom;
- Ako idete na dijalizu bubrega (vidite u dijelu 3. „Pacijenti na dijalizi bubrega”);
- Ako imate bolest nervnog sistema.
Ako niste sigurni da li se nešto od prethodno navedenog odnosi na Vas, posavjetujte se s Vašim ljekarom ili farmaceutom prije primjene ovog lijeka. To učinite čak i u slučaju ako se prethodno navedeno odnosi na nešto što se dogodilo u Vašoj prošlosti.
Slučajevi teškog oštećenja jetre (hepatotoksičnost)/akutnog zatajenja jetre, uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom, zabilježeni su u pacijenata s Cockayneovim sindromom prilikom primjene lijekova koji sadrže metronidazol.
Ako imate Cockayneov sindrom, Vaš ljekar bi, također, trebao često pratiti funkciju Vaše jetre tokom liječenja metronidazolom i nakon toga.
Odmah obavijestite Vašeg ljekara i prestanite primjenjivati metronidazol ako Vam se jave:
- Bolovi u stomaku, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, groznica, malaksalost, umor, žutica, tamna mokraća, svijetla stolica ili stolica boje ilovače, ili svrbež.
Teške kožne reakcije, uključujući i Stevens-Johnsonov sindrom (SJS), toksičnu epidermalnu nekrolizu (TEN) i akutnu generaliziranu egzentematoznu pustulozu (AGEP), prijavljene su uz primjenu metronidazola.
- SJS/TEN mogu se početno javiti na trupu kao crvenkaste mrlje izgleda poput mete ili kao kružna područja na koži, često s mjehurićima u središtu. Također se mogu javiti čirevi/ranice u području usta, grla, nosa, spolnih organa i očiju (crvene i natečene oči). Tim ozbiljnim kožnim osipima često prethode groznica i/ili simptomi poput gripe. Osip može napredovati do rasprostranjenog ljuštenja kože i po život opasnih komplikacija, ili može biti smrtonosan.
- AGEP se javlja na početku liječenja kao crveni, ljuskavi, rasprostranjeni osip, s kvržicama ispod kože i mjehurićima, praćen groznicom. Najčešća lokacija: uglavnom je lokaliziran na kožnim naborima, trupu i gornjim udovima.
Najveći rizik od pojave ozbiljnih kožnih reakcija je unutar perioda od jedne sedmice, tipično, unutar perioda od 48 sati nakon početka liječenja. Ako Vam se razvije ozbiljni osip ili neki drugi od ovih kožnih simptoma, prestanite primjenjivati METROZOL i odmah se javite Vašem ljekaru, ili potražite hitnu medicinsku pomoć.
Teški, uporni proljev može se javiti tokom ili nakon liječenja antibioticima, a može biti posljedica ozbiljne bolesti debelog crijeva, koja se zove pseudomembranozni kolitis. METROZOL pripada grupi lijekova s malim rizikom od razvoja ove bolesti. Ako Vam se javi teški i uporni proljev, liječenje METROZOLOM morate odmah prekinuti i hitno se javiti Vašem ljekaru, budući da Vam je neophodno odgovarajuće liječenje (vidite, također, dio 4.).
Primjena drugih lijekova s METROZOLOM
Obavijestite Vašeg ljekara ako primjenjujete, nedavno ste primjenjivali ili ćete možda primjenjivati bilo koji drugi lijek. To uključuje i lijekove koji se nabavljaju bez ljekarskog recepta, kao i biljne (herbalne) preparate. Ovo je važno zbog toga što METROZOL može utjecati na način djelovanja nekih drugih lijekova. Također, neki drugi lijekovi mogu utjecati na način djelovanja METROZOLA.
Posebno je važno da obavijestite Vašeg ljekara ako primjenjujete bilo koji od sljedećih lijekova:
- Lijekove za razrjeđivanje krvi, poput varfarina;
- Litij za liječenje psihičkog oboljenja;
- Fenobarbiton ili fenitoin za liječenje epilepsije;
- 5-fluorouracil za liječenje raka (karcinoma);
- Busulfan za liječenje leukemije (rak krvnih ćelija);
- Ciklosporin za sprečavanje odbacivanja organa nakon presađivanja (transplantacije);
- Disulfiram u terapiji alkoholizma.
Ako niste sigurni, posavjetujte se s Vašim ljekarom ili farmaceutom prije primjene METROZOLA.
Primjena METROZOLA s hranom i pićem
Nemojte konzumirati alkohol (u bilo kojem obliku) za vrijeme primjene METROZOLA i 48 sati nakon prestanka primjene METROZOLA. Konzumacija alkohola u toku primjene METROZOLA može uzrokovati neugodna neželjena djelovanja, poput mučnine, povraćanja, bola u stomaku, napada crvenila i vrućine, veoma brzih ili neujednačenih otkucaja srca (palpitacije) i glavobolje.
Trudnoća i dojenje
Prije primjene METROZOLA obavijestite Vašeg ljekara:
- Ako ste trudni, planirate trudnoću ili mislite da ste možda trudni. METROZOL ne bi trebalo primjenjivati u toku trudnoće (ovo se posebno odnosi na prva tri mjeseca trudnoće), osim u slučaju kada ljekar smatra da je to apsolutno neophodno;
- Ako dojite. Tokom perioda dojenja, bolje je ne primjenjivati METROZOL. To je zbog toga što male količine lijeka mogu proći u majčino mlijeko. Međutim, ako je liječenje METROZOLOM neophodno, dojenje treba prekinuti za vrijeme liječenja te 12-24 sati nakon završetka liječenja.
Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate trudnoću, posavjetujte se s Vašim ljekarom ili farmaceutom prije primjene bilo kojeg lijeka.
Upravljanje vozilima i mašinama
∆ Trigonik, lijek s mogućim utjecajem na psihofizičke sposobnosti (upozorenje prilikom upravljanja motornim vozilima i mašinama).
U toku primjene METROZOLA možete osjetiti pospanost, omaglicu, zbunjenost, možete vidjeti ili čuti ono što ne postoji u stvarnosti (halucinacije), imati napade praćene grčenjem mišića (konvulzije), ili privremene probleme s vidom (poput zamagljenog vida ili dvoslike). Ako se to dogodi, nemojte upravljati vozilom niti rukovati bilo kakvom mašinom ili alatom.
Testovi
Ako primjenjujete ovaj lijek duže od 10 dana, Vaš ljekar će možda htjeti da uradite neke testove (kontrolne pretrage).