U Tuzli je 26. marta 2025. godine, u saradnji s Klinikom za neurologiju UKC Tuzla, organizovano druženje u tržnom centru Omega, gdje su se posjetioci mogli informisati o epilepsiji uz upustva kako pružiti prvu pomoć tokom epileptičkog napada.
Pored predavanja i radionica koje je Klinika za neurologiju, uz podršku Crvenog križa Tuzla i Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog kantona, realizirala u školama, na platou ispred Tržnog centra Omega upriličena je i podjela informativnog materijala na temu epilepsije i stigmatizacije oboljelih u društvu.
Ljubičasti dan u Travniku obilježen je 27. marta 2025. godine, u amfiteatru Internacionalnog Univerziteta u Travniku (IUT), gdje su prisutni imali priliku čuti stručno predavanje eminentnih stručnjaka iz oblasti neurologije. Predavanja su održali dr Aida Vatreš, specijalista neuropsihijatrije i šef odjela Neuropsihijatrije u Kantonalnoj bolnici Travnik, kao i dr Mirza Baručija, specijalista neurologije i šef odjela neurologije u Bolnici Nova Bila.
Predavanju su prisustvovali studenti i zdravstveni radnici, predstavnici nevladinih organizacija i građana, koji su kroz interaktivnu diskusiju imali priliku postaviti pitanja i dobiti stručne savjete.
Ljubičasti danje međunarodni dan podrške osobama s epilepsijom, koji se obilježava 26. marta svake godine te se širom svijeta, ljubičastom bojom, iskazuje solidarnost sa osobama koje imaju epilepsiju.
Ljubičasta boja lavande je internacionalna boja epilepsije, a povezana je i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.
Epilepsija je jedna od najčešćih neuroloških bolesti koju karakterišu ponavljajuće krize svijesti, a može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi. Prema dostupnim statističkim podacima za 2021. godinu, u Bosni i Hercegovini je registrovano više od 14.000 stanovnika s dijagnozom epilepsije.
U liječenju epilepsije koristi se antiepileptička farmakoterapija, koja uspješno smanjuje broj napada ili ih potpuno zaustavlja.
Za
podršku osoba koje žive s epilepsijom, ključna je kontinuirana edukacija,
pravovremena dijagnoza, adekvatno liječenje i društvena inkluzija.