„Jubilarni, 10. „Okrugli sto neuropsihijatara iz BiH" u organizaciji Bosnalijeka pokazuje kontinuitet i kvalitet naše kompanije te istrajnost tima CNS linije u realizaciji edukacije stručnjaka iz oblasti psihijatrije. Bosnalijek se može pohvaliti provjerenim kvalitetom svojih proizvoda, ali i velikim izborom novih psihofarmaka na tržištu.", istakli su iz kompanije Bosnalijek.
Teme ovogodišnjeg stručnog skupa neuropsihijatara BiH podijeljene su u tri sesije s ciljem spajanja vlastittih dokaza i novih saznajnja.
Stručna edukacija počela je sesijom „Šta nam je do sada poznato, šta je u toku i šta je novo".
Obzirom da terapija s različim antipsihoticima može inducirati razvoj metaboličkog sindroma, kao najčešćeg oblika neželjenog efekta u psihijatrijskoj farmakoterapiji, prezentovani su najnoviji kriteriji za kliničku dijagnozu ovog metaboličkog poremećaja.
Učesnici su se podsjetili koji je to antipsihotik, koji sa svojim umjerenim, a opet dovoljno snažnim farmakološkim profilom je najoptimalniji u skupini antipsihotika sa širokim spektrom djelovanja i minimalnim neželjenim dejstvima.
Druga sesija pod nazivom „SSRI: State of the art i nove perspektive" predstavila je farmakoterapiju odraslih pacijenata, u okviru koje je urađen osvrt na široku paleta antidepresiva zahvaljujući kojima je omogućena adekvatna individualna terapija za svakog pacijenta.
Novi koncept u medicini koji opisuje sposobnost mozga da se mijenja i prilagođava tokom života izuzetno je važan. Tokom sesije se diskutovalo o ulozi serotonina i SSRI u fenomenu neuroplastičnosti. Istraživači su otkrili da višesedmično odgađanje terapijskih učinaka SSRI potencijalno počiva na povećanoj plastičnosti mozga i gustoći sinapsi u periodu tokom prvih sedmica uzimanja, što otvara nove uvide u mehanizme djelovanja SSRI kao i ostvarivanje početnih terapijskih učinaka
Stručni skup je zaokružen trećom sesijom „Demencije – nova saznanja i vlastita istraživanja”, namijenjenoj farmakoterapiji odraslih pacijenata s demencijom, u toku koje je održano i predavanje na temu: „Neuroprotekcija nakon ishemijskog moždanog udara – nova saznanja / šta znamo?”
Učesnici su diskutovali koliko je često antidementivna terapija sastavni dio terapijskih šema kod pacijenata nakon ishemijskog moždanog udara. Prezentovana su nova saznanja koja dokazuju da primjena adekvatne antidementne terapije, dva sata nakon moždanog udara, smanjuje veličinu kortikalnog infarkta za 10 posto. Primjena memantina dva sata nakon moždanog udara, tokom 28 dana, neće promijeniti volumen infarkta, ali će značajno povećati senzornu percepciju i motoričku funkciju u poređenju sa kontrolnom grupom. Također pruža i značajnu korist u pogledu smrtnosti.
Na kraju stručnog skupa, prezentovani su i rezultati vlastitih istraživanja kada je u pitanju praćenje pogoršanja kognitivnih domena u Alzheimerovoj bolesti.
O svemu tome, govorili su uvaženi
stručnjaci iz različitih zdravstvenih ustanova BiH, kao i oni s velikim
kliničkim iskustvom u praksi liječenja ove osjetljive populacije pacijenata.