O učestalosti anksioznih poremećaja, specifičnih simptoma kod djece i mladih, kao i značaju udružene psihoterapije i farmakoterapijskih opcija kao rješenja u efikasnom tretmanu ove senzibilne populacije, govorila je doc. Sabina Kučukalić, dr sci. med.
Među učesnicima Simpozija bili su istaknuti stručnjaci iz oblasti psihologije i psihijatrije iz BiH, koji su putem plenarnih predavanja predstavili svoja profesionalna iskustva u radu sa školskom djecom i omladinom.
Ostale teme Simpozija bile su bazirane na brigu o mentalnom zdravlju, kao odgovornosti svakog pojedinca. U zaključku je navedeno da podizanje svijesti javnosti može uspjeti samo uz saradnju i predan rad društvene zajednice, javnih institucija te predstavnika nevladinih organizacija uključenih u ovu tematiku.
Pored Simpozija, u periodu od 06. do 11. oktobra organizirani su i Dani mentalnog zdravlja, u okviru kojih su se na 23 lokacije u Sarajevu, u saradnji sa 10 javnih ustanova i 13 nevladinih organizacija, realizirali različiti paneli, radionice i predavanja na temu mentalnog zdravlja.
Organizator ovog važnog društvenog događaja je Udruženje Menssana u saradnji sa JU Psihijatrijska bolnica Kantona Sarajevo i Društvom psihologa FBiH.